Diuna – epicki cykl Franka Herberta
7 lipca 2022

Za jeden z najbardziej wzniosłych i epickich cykli w dziedzinie fantasy uchodzi trylogia Władca Pierścienia J.R.R. Tolkiena. W świecie science fiction podobną pozycję zajmuje Diuna. Frank Herbert na łamach swoich powieści wykreował uniwersum, które na długie lata zapada w pamięć i wyróżnia się na wielu różnych polach.

Diuna – w jakim świecie się dzieje

Powieści z cyklu Diuna dostępne m.in. w TaniaKsiazka.pl w teorii są osadzone w naszym świecie, ale w przyszłości. Seria zaczyna się w przybliżeniu dziesięć tysięcy lat od dnia dzisiejszego. Oczywiście w tym czasie bardzo wiele się zmieniło.

Ludzkość rozrosła się do wymiarów wręcz absurdalnych. Potomkowie człowieka zasiedlili liczne planety. Ze względu na całe milenia kolonizacji kosmicznej na wielu globach wytworzyły się osobne narody i kultury. Jako przykład można tutaj podać Fremenów. Zamieszkują Arrakis – czyli tytułową Diunę. Są oni na wpół nomadami, ale w wypadku tego ludu nie ma mowy o braku zaawansowania technologicznego.

Fremeni budują swoje kombinezony, które pozwalają im przetrwać w niezwykle trudnych warunkach planety. Warto wspomnieć, że w procesie kolonizacji powstały nie tylko nowe narody. Galaktycznym imperium praktycznie rzecz biorąc rządzi arystokracja. Wielkie rody posiadają całe planety i układy gwiezdne. A nad nimi wszystkimi stoi Imperator Znanego Wszechświata.

Diuna i jej znaczenie

Warto też wspomnieć o tym, skąd wziął się tytuł cyklu. Diuna to jedna z nazw Arrakis. Planeta jest kluczowa dla imperium. Tutaj bowiem wydobywa się melanż – potężną substancję, która aktywuje w ludziach umiejętności paranormalne.

Dzięki niej można doznać między innymi jasnowidzenia. Na swój sposób stało się ono podstawą rozwoju i funkcjonowania imperium. Nawigatorzy – osobna kasta, która prowadzi statki gwiezdne przez pustkę – pływa zawieszona w dużych ilościach melanżu.

Siłą rzeczy substancja jest towarem strategicznym. Na początku pierwszej książki ród Atrydów otrzymuje władzę nad Arrakis, na której wydobywa się melanż. Na klan czyha jednak zupełnie inna familia – Harkonenowie. Są w cyklu uosobieniem zła i zrobią wszystko, aby odzyskać władzę nad planetą.