Diuna – czy warto sięgnąć po książkę?
7 lipca 2022

Zeszłoroczna filmowa adaptacja “Diuny” w reżyserii Denisa Villeneuve zebrała entuzjastyczne recenzje krytyków i spotkała się z gorącym przyjęciem wśród publiczności. Choć oryginalna powieść Franka Herberta jest niekwestionowanym, klasycznym arcydziełem science fiction, to wiele osób zwyczajnie nie miało okazji jej przeczytać. Czy warto sięgnąć po książkową “Diunę”?

Diuna – wielowątkowa powieść science fiction

Niewiele książek z gatunku science fiction wpłynęło na masową kulturę na tyle, by ją zmienić i wprowadzić do niej coś nowego… “Diuna” zalicza się do tych powieści. Jej autor, Frank Herbert, stworzył fascynujący świat dalekiej przyszłości, w którym nie ma robotów i zaawansowanych komputerów, a cywilizacja przyszłości oparta jest na sile ludzkiego umysłu. To nietypowa wizja, szczególnie jak na gatunek science fiction, oparty przecież na próbie wymyślenia i opisania technologii przyszłości, ale dzięki temu “Diuna” jest wciąż aktualna do dzisiaj. Niewiele aspektów powieści się zestarzało, a całość wciąż czyta się z przejęciem. Herbert po prostu stworzył uniwersalną, wciągającą wizję, w czym duża zasługa nie tylko bohaterów książki, ale też fascynującego świata, rządzonego przez imperatora, arystokratyczne rody oraz… uzależniającą, halucynogenną przyprawę. Bez niej loty międzygwiezdne są niemożliwe, a jedynym źródłem przyprawy jest pustynna planeta Arrakis, czyli tytułowa Diuna.

Skąd wziął się fenomen “Diuny”?

“Diuna” na stałe weszła do popkultury, a wielu późniejszych autorów inspirowało się opus magnum Herberta. Jednym z nich jest George R.R. Martin, który większość politycznych wątków z “Gry o tron” zapożyczył właśnie z “Diuny”, a także z historii średniowiecznej Anglii. Warto jednak pamiętać, że powieść Herberta odniosła ogromny sukces jeszcze w latach 60 i niemal z marszu została określona dziełem przełomowym dla gatunku i literatury fantastycznej w ogóle. Warto sięgnąć po “Diunę” choćby po to, by dowiedzieć się, skąd wziął się jej fenomen, a także by dać sobie szansę na wciągnięcie się w niesamowity świat przyszłości!