Frank Herbert mógł pochwalić się ogromną wyobraźnią, co przełożyło się na wykreowanie niesamowicie rozległego i skomplikowanego świata przedstawionego zarówno w “Diunie”, jak i w jej późniejszych kontynuacjach. Miłośnicy science fiction mogą być nieco zagubieni, bo w wizji Herberta w przyszłości nie ma robotów czy superkomputerów, a za większość cywilizacji odpowiada… ludzki umysł, wsparty przez halucynogenną, mistyczną przyprawę. Co warto wiedzieć o świecie “Diuny”?
Najważniejsze informacje o świecie “Diuny”
Początki z twórczością Herberta mogą być trudne, dlatego przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, do których warto zajrzeć przed rozpoczęciem przygody z powieścią. “Diuna rozgrywa się w okolicy roku 24000”, gdy ludzkość skolonizowała większość galaktyki i uformowała ogromne, międzygwiezdne imperium. Co istotne, w świecie przyszłości nie ma zaawansowanych technologii związanych z cybernetyką czy komputeryzacją – sztuczna inteligencja i roboty są zakazana po tym, jak w zamierzchłej przeszłości zbuntowały się przeciw ludzkości i niemal całkowicie ją unicestwiły. Na szczęście istnieją mentaci, czyli ludzie, których mózgi dzięki przyprawie działają jak superkomputer, a nawet, po odpowiednim treningu, umożliwiają prowadzenie statków w podróże międzygwiezdne. Niestety przyprawę można znaleźć tylko na pustynnej Arrakis, przez co jest to niezwykle cenna substancja, a kontrola nad planetą zapewnia gigantyczne zyski.
Polityka w świecie “Diuny” – co warto wiedzieć?
Kluczowe w “Diunie” są wątki polityczne. W jej świecie istnieją cztery stronnictwa. Potężny imperator, który rządzi imperium i ma własną armię saudakarów. Wielkie rody zgromadzone w Laandsradzie – arystokracja przyszłości, która ma własne armie i księstwa. Gildia nawigatorów, która zachowuje monopol na podróże międzygwiezdne. A także zakon Bene Gesserit, kobiet władających potężną mocą i mających swoje własne, niecne cele. Pomiędzy czterema stronnictwami panuje względna równowaga… Rzecz jasna zostaje ona zburzona podczas akcji “Diuny”. Co dokładnie wydarzy się i kto wygra polityczne starcia? Dowiecie się tego, czytając “Diunę”!